Infolinia:

801 404 801

2017.11.20

Wodoszczelność okna

Wodoszczelność okien to jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących okno. Jeżeli nasze okna będą źle wykonane lub nieodpowiednio dobrane do miejsca wbudowania, mogą powstawać przecieki wody do pomieszczenia, czego efektem może być zniszczony parapet, podłoga, ściana. Dlatego ważne jest, aby okna wykazywały szczelność na wodę  w warunkach panujących w danej strefie.

Od czego zależy wodoszczelność okna na wodę opadową?

Decydujący wpływ na wodoszczelność okna ma jakość i precyzja wykonania stolarki oraz rodzaj zastosowanych komponentów, a w szczególności:
- rodzaj i ilość uszczelek, 
- drożność kanałów odprowadzających wodę, 
- sposób okuwania 
– rozmieszczenie i gęstość zaczepów, rodzaj okuć, 
- sztywność stolarki – im bardziej okno jest sztywne (odpowiednio wzmocnione), tym lepsza będzie jego szczelność.

 deszcz

Jak wygląda badanie wodoszczelności?

Aby ustalić stopień wodoszczelności okna, poddawane jest ono badaniu. Badanie to polega na równomiernym natryskiwaniu zewnętrznej strony wyrobu ustaloną ilością wody, przy określonym nadciśnieniu w komorze powietrzno-deszczowej, symulując w ten sposób zjawisko niekorzystnej deszczowej i wietrznej pogody. Czas natryskiwania i zbliżony ciąg wartości ciśnień w komorze badawczej wynosi od 0Pa do 600Pa.

Istnieją dwa sposoby dokonywania pomiaru: A – nieosłonięte, B – osłonięte. Producenci zazwyczaj nie badają okien i drzwi metoda osłonięta, gdyż ta w większości nie występuje w praktyce (okna są zazwyczaj odsłonięte na bezpośrednie odziaływanie warunków atmosferycznych). Metodę B wykorzystuje się do badań drzwi zewnętrznych, które często są zasłonięte np. daszkiem. Okna kategoryzowane są wg 9 klas wodoszczelności, gdzie 1 oznacza najniższą odporność, a 9 najwyższą klasę wodoszczelności okna.

deszcz

Etapy badania

Procedura badawcza określa następujące cykle. Pierwszy cykl to 15min natryskiwania wodą wyrób (tzw. namaczanie próbki) przy zerowym ciśnieniu i zerowej prędkości wiatru. Jeżeli podczas 15 min. cyklu okno nie przecieknie, okno uzyska klasę 1A. Drugi cykl to wzrost ciśnienia do 50Pa, a więc prędkość wiatru ok. 33km/h i 5 min. natryskiwania. Jeżeli po upływie 5 min okno pozostanie szczelne i przejdzie do kolejnego cyklu to uzyska klasę 2A. Kolejny cykl to wzrost ciśnienia do 100Pa.

Przykładowo, jeżeli okno przepuści wodę podczas dziewiątej tury testu przy ciśnieniu 600 Pa (odpowiadającemu sile wiatru wiejącego z prędkością ok. 115 km/h), niezależnie od tego, czy stanie się to w pierwszej minucie, czy w ostatniej sekundzie pomiaru, to okno zostanie sklasyfikowane w klasie 8A, co oznaczać będzie, że producent zagwarantuje, że okno zachowa szczelność przy deszczowej pogodzie przy prędkości wiatru dochodzącej do 90 km/h w ciągu 55min.

dom

Komentarze Brak komentarzy.
Dodaj komentarz