Infolinia:

801 404 801

Okna bez ołowiu wpływają na nasze zdrowie

Ołów (Pb, łac. plumbym) – pierwiastek chemiczny, metal z bloku p w układzie okresowym. Jest miękkim, łatwo topliwym metalem i w środowisku naturalnym występuje w postaci minerałów: siarczku ołowiu PbS (galena), PbS04(anglezyt), PbCr04(krokoit) oraz PbC03(cerusyt)

Zastosowanie ołowiu w przemyśle

Ołów znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle. Stosowany jest do produkcji:

  • stolarki okiennej - płyt akumulatorowych , baterii - kabli, rur - spoiw lutowniczych
  • amunicji (rdzeni pocisków), śrutu myśliwskiego i do wiatrówek
  • balastu
  • farb białych i czerwonych
  • szkła ołowiowego „kryształowego&rdquo
  • w przemyśle drukarskim do wyrobu stopu czionek
  • do wykładania komór, wież i wanien przy produkcji kwasu siarkowego
  • stosuje się jako ekrany zabezpieczające przed promieniowaniem rentgenowskim i promieniowaniem gamma
  • mimo swojej toksyczności, jeszcze pod koniec XX w. mosiądz ołowiowy M059 był używany do produkcji rur wodociągowych

Certyfikat na brak ołowiu w oknach plastikowych

Stabilizator wapniowo-cynkowy, który występuje w naszych profilach zastępując ołów, wymieniony jest w „Zielonej Księdze PVC” opublikowanej przez Unię Europejską jako jedyna alternatywa przy eliminacji metali ciężkich, ołowiu oraz kadmu i zastępowaniu ich związkami nieszkodliwymi dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego. Dania jest liderem praw ochrony środowiska naturalnego i od 1 grudnia 2001 wprowadziła zakaz produkcji i sprzedaży profili zawierających ołów. Na terenie Stanów Zjednoczonych stosowanie ołowiu jako składnika PVC zabronione jest już od wielu lat. Producent, który deklaruje dla swoich wyrobów brak obecności ołowiu, powinien potwierdzić ten fakt stosownym certyfikatem – warto o to pytać już podczas pierwszej rozmowy z doradcą lub podczas wizyty u sprzedawcy. Zalecamy: przy zakupie plastykowych okien żądaj Certyfikatu na brak ołowiu.

Okna Budvar bez ołowiu

W przypadku okien produkowanych przez wiele innych firm ołów jest trwale związany z profilami okiennymi, jednak zastosowania takich profili z ołowiem nie jest polecane i oferowane przez naszą firmę. Obecnie jedyną zalecaną w Zielonej Księdze UE alternatywą dla problematycznych stabilizatorów ołowiowych i kadmowych są stabilizatory wapniowo-cynkowe. Idealne połączenie pierwiastków wapń i cynk zostało wyraźnie zakwalifikowane jako nieszkodliwe. Dokładnie te stabilizatory są wykorzystywane do produkcji okien przez BUDVAR Centrum.

Okna pozbawione ołowiu

Jako ekspert i lider w produkcji okien z PVC, kierując się dbałością o środowisko naturalne postanowiliśmy nie stosować w produkcji okien profili PVC zawierających toksyczne substancje, w szczególności ołowiu oraz kadmu. Do każdego wyrobu wydajemy certyfikat zaświadczający, że nasz produkt jest w 100% bezpieczny. Pozbawiony ołowiu.

Budvar producent okien